Historia


 

Historia "Kubryka" to w zasadzie historia muzyczno-żeglarskich zainteresowań lidera grupy Krzysztofa Piechoty:

  1. W 1980 r jako młody absolwent wychowania muzycznego WSP w Bydgoszczy zostaje zmobilizowany do odbycia rocznej służby wojskowej w ramach SPR. W styczniu 1981 trafia do Klubu Marynarza CSMW w Ustce. Jego główne zadanie to opracowanie repertuaru, przygotowanie i występy z marynarskim zespołem estradowym "Reling". Był to pierwszy kontakt Krzysztofa z piosenką morską.
  2. Wiosną 1983, już jako nauczyciel muzyki zostaje poproszony przez dyektora LO w Ustce o objęcie opieki i "rozśpiewanie" drużyny żeglarskiej wyjeżdżającej latem na Puchar im. L. Teligi do Funki k/Chojnic. Fakt ten staje się bodźcem do zbierania repertuaru żeglarskiego. W Funce drużyna w Utce zwraca uwagę red. Janusza Sikorskiego (członka Starych Dzwonów) robiącego reportaże z imprezy dla rozgłośni harcerskiej. Jesienią Janusz zaprasza Krzysztofa do Warszawy na nagrania radiowe. Wtedy rejestruje m. in. swoje pierwsze żeglarskie ballady do tekstów poety Franciszka Fenikowskiego.
  3. W styczniu 1984 na bazie dziewcząt z drużyny żeglarskiej zakłada zespół wokalny "Mesa", z którym już w lutym z powodzeniem bierze udział w I Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shantie's" w Krakowie. Aż do roku 1991 "Mesa" występuje tu corocznie zdobywając wiele nagród i wyróźnień w kategoriach interpretacji współczesniej piosenki żeglarskiej i piosenki autorskiej. Popularne stają się autorskie piosenki Krzysztofa: Wiej Wietrze Wiej, Wszyscy Do Żagli, Płyń W Marzeń Dal, Hej Władco Słonych Wód oraz ballady z tekstami Fenikowskiego: Prawo Morza, Sylwester, Noc Nad Morzem Czarnym. W 1987 roku Krzystof zostaje pierwszym laureatem Nagrody im. Tomka Opoki za interpretację "Plaży W Point Noire".
  4. Na początku 1990 roku zaczyna się krystalizować skład drugiego zespołu szantowego założonego przez Krzysztofa. Kubryk, bo o nim mowa stał się muzyczną przeciwwagą dla żeńskiego składu Messy, którego specjalnością była "łagodna" odmiana piosenki żeglarskiej. Kubryk w męskim składzie z Krzyśkiem Piechotą- śpiewającym gitarzystą, Ryśkiem Orzechowskim - śpiewającym akordeonistą i pźniej z Maćkiem Kozakiewiczem - śpiewającym pianistą mógł swobodnie sięgnąć po tradycyjne szanty i pieśni kubrykowe. Przez pierwsze trzy lata Kubryk był wzmacniany wokalnie przez dwie dziewczyny Messy. Były to Edyta Witkowska, Aśka Berowska i potem Basia Łukaszewska, Kaśka Kupiszewska i Kaśka Wąsik. W tak rozbudowanym składzie grupa wystąpiła w 1991 i 1992 roku na Krakowskich Szantach. Z czasem specjalnością repertuarową Kubryka stały się trochę zapomniane stare polskie piosenki morskie i marynarskie, z powodzeniem propagowane przez zespół po dzień dzisiejszy. Kubryk interpretuje także najpopularniejsze, współczesne przeboje żeglarskie. Od końca lat 90-tych Kubryk działa jako duet, wspomagając się orginalnym, autorskim, orkiestralnym półplaybackiem i prowadzi bardzo intensywną działalność estradową.

 

 

 

 

 

 

Strona główna
O zespole | Skład, Historia, Imprezy, Zdjęcia
Koncerty | Szczegóły, Morze Nasze Morze, Dziki Włóczęga, Hej Sokoły, Gdzie Ta Keja, Dzień Jeden W Roku
Biesiady | Szczegóły, Biesiada Żeglarska, Biesiada Tradycyjna
Nagrania
Klienci | Miasta, Hotele, Firmy